B6

CV Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir işe müracaat edebilmeniz için öncelikle iyi hazırlanmış bir cv’ye ihtiyacınız var. Bana göre CV mağazanın  vitrini gibidir. Yani dışarıdan bakarak, mağazayı dolaşmaya veya dolaşmamaya karar verebilirsiniz hatta bazen kararsız kalıp, vaktiniz varsa dolaşırsınız. Yoksa çok kısa zaman geçirip, ayrılmayı tercih edersiniz.

Madem ki cv ilk tanışma için önemli, o zaman cv’nizi oluştururken nelere dikkat etmeniz? gerektiğinden gelin biraz bahsedelim.

  • Önemli olan çok şey yazmak değil. Başvurduğunuz pozisyon için değerli olan bilgileri yazmanızdır.

Bazen CV’lere baktığımızda hikaye gibi çok ve gereksiz bilgilerle donatıldığını görürüz. Aynı cümleler defalarca farklı satırlarda tekrar tekrar yazılır. Bu şekilde yazılan CV’leri inceleyen uzman arkadaşlarımız, çok cv inceledikleri için önemli noktaları kaçırabilir veya sıkılabilirler.  Bu nedenle CV’leriniz de uzun cümleler yerine daha kısa ve anlaşılır cümleler kullanmaya çalışın.

  • Yazı fontu ve karakteri aynı büyüklükte olmalı ve BÜYÜK harflerle CV yazılmamalıdır

CV’leri incelediğimizde bazı metinlerin büyük fontlarla bazılarının ise küçük fontlarla yazıldığını görebiliyoruz. Profesyonel bir CV hazırlamak istiyorsanız bu noktaya da dikkat etmeniz gerekir.

  • Telefon numaralarınızın ve mail adreslerinizin güncel olması önemlidir. CV’nizi firmalara göndermeden önce bu konuda son kontrollerinizi de yapmalısınız.

Bazı CV’ler de adaylar pozisyona uygun olmalarına rağmen maalesef iletişim bilgileri yanlış olduğu için elenmektedir.

  • CV’nizi oluştururken, firma beni neden tercih etmeli? diye düşünmelisiniz. Tercih sebebi olacağınız özelliklerinizi ön plana çıkartmanız size avantaj sağlayacaktır.
  • Bir diğer önemli konu da CV’ niz de ki fotoğraflardır. CV’ niz de iş hayatını temsil edebilecek fotoğraf kullanmalısınız. Deniz kenarında çektirdiğiniz bir fotoğraf, iş başvurusu için uygun olmayacaktır. Aynı şekilde bir davette abiye kıyafet ile çektirmiş olduğunuz fotoğrafta CV’ niz de kullanabileceğiniz bir fotoğraf değildir.

Yeni yazılarda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir