B3

İş Arayan Kişiler Nasıl Daha Kolay İş Bulur?

Diyelim ki hiç ummadığınız bir zamanda işsiz kaldınız veya yeni mezun oldunuz ama bir türlü iş bulamıyorsunuz.

Bu durum; ister istemez psikolojik durumunuzu olumsuz olarak etkileyip, özgüven sorunu yaşamanıza neden olabilir.

Şimdi gelin hep birlikte ne yapılabilir? Bir düşünelim. Öncelikle işinizden yeni ayrıldıysanız kendinizi toparlamanız, ruhunuzu dinlendirmeniz için kendinize bonus 1 hafta vermenizi öneririm.

Hiç bir şey ile ilgilenmeyin. Bu sürede hayatınızı nasıl? şekillendirmek istediğinize odaklanın. Gerekirse koçluk desteği alın. Psikolojinizi toparlamadan iş bulma paniği ile hareket ederseniz iş bulsanız bile, sonrasında bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Önce kendinize değer verin ve ruhunuzu dinlendirin. İhtiyaç hissederseniz ufak bir tatil yapın.

Önemli noktalardan biri kendinize ayırdığınız süreyi çok fazla uzatmamanız. Yani 1 hafta, 8 ay’a dönüşmemeli. Çünkü süre uzadıkça tembellik ve boşa geçen zamanlar artmaya başlar.  Aman Dikkat!

Buarada diyelim ki tatil, dinlenme dönemi bitti ve CV’nizi güncelleyip, iş başvuruları yapmaya başladınız fakat bir cevap alamıyorsunuz. Bu durumu çalışırken, gidemediğiniz kurs ve eğitimleri almak için fırsat olarak görün.

Fakat eğitimlere giderken, seçerek gitmenizi öneririm. Önemli olan alacağınız eğitimin, iş hayatınız ve bundan sonra yapmak istediğiniz işleri tamamlayan eğitimler olmasıdır. Çok ve birbirini tamamlayamayan eğitimlere katılmanız bana göre doğru olmayacaktır.

Bazı arkadaşlarımız bunun için paraya ihtiyaç var diyebilir. Evet haklısınız fakat ücretsiz verilen birçok eğitimi de araştırarak bulma şansınız var. Bulamayanlar bana mail atarsa seve seve yardımcı olmaya çalışırım.  Eğitimlere katılmak sizi sosyalleştirirken, ayrıca yeni kişilerle tanışmanızı da sağlayacaktır. Bu durum yeni fırsatları yakalamanıza yardımcı olabilir.

Bir diğer nokta ise  gönüllülük projelerine katılarak sosyalleşmenizi öneririm. Bu konuda birçok dernek ve vakıf çok değerli projeler gerçekleştiriyor. İlgi alanlarınıza göre katılmanız faydalı olacaktır. Bu tür çalışmalara katılmanız aynı zamanda yeni kişiler tanıma ve sosyalleşmeniz adına çok değerli.

Ayrıca bir sporla da ilgilenmenizi öneririm. Hafta da 1 veya 2 gün yapacağınız bir spor sizi sosyalleştirip, vücudunuzdaki toksin maddeleri atmanıza yardımcı olacak. Devamlı yemek yiyen, evde oturan ve kilolu bir kişinin yerini daha fit ve sağlıklı bir kişiye bırakacaktır. Bunun içinde para harcamanıza gerek yok ilgi alanlarınıza göre bisiklete binmek ve/veya yürüyüş yapmak bile çok faydalı olacaktır.

Bu tutum ve davranışlar size neyi sağlayacak? Öncelikle özgüveninizi kaybetmeyeceksiniz, faydalı olduğunuzu hissetmek ve yeni bir şeyler öğrenmek iç motivasyonunuzu da arttıracaktır. Yeni kişilerle tanışma şansınız olacak ve bunlarda size yeni kapıların açılması için bir fırsat olacaktır.

Bol fırsat ve motivasyonla dolu bir iş yaşantısı dilerim…

Yeni yazılarda görüşmek üzere..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir